Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Již 15 let udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy.

Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa.

Nový cirkus

Nový cirkus (contemporary circus, cirque nouveau) je samostatná umělecká forma, mladý žánr, který vznikl v 70. letech 20. století ve Francii. V dnešní době je nový cirkus "nový" hlavně ve srovnání s tradičním cirkusem, ze kterého vychází, ale mezi představeními tradičních cirkusových rodin a novocirkusovými show jsou výrazné estetické rozdíly.

Divák, který půjde na novocirkusové představení, uvidí show, jež testuje umělecké i fyzické hranice projevu, organicky se v ní mísí a propojuje akrobatické umění, žonglování, moderní tanec, pohybové divadlo, rytmus a hudba. Představení tvoří celistvý tvar a nese sdělení (někdy i příběh). Nejde tedy o pouhé řazení bombastických čísel, špičková technika je prostředkem uměleckého projevu umělce.

Nový cirkus navazuje na tradiční cirkus, ale na rozdíl od něj slučuje více uměleckých složek, přidává divadelní dramaturgii a režii. Scénografie může být méně výrazná,...

Festival Letní Letná

Od svého založení uvedl festival 1.662 představení, které celkově navštívilo přes 377.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami. V roce 2018 uvedl společně s belgickým festivalem Zomer von Antwerpen evropskou premiéru nové inscenace souboru Akoreacro Dans ton coeur.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností. V této souvislosti Letní Letná zorganizovala v roce 2016 konferenci s názvem Cirkforum, v rámci které měla odborná i široká veřejnost a zahraniční hosté možnost shlédnout prezentaci jednak českých novocirkusových souborů, ale také organizací zabývajících se novým cirkusem jako výukovou metodou. Díky pozitivním...

Letní Letná 2018

15.
ročník
18
dní
190
představení
55 000
diváků

Jaký byl poslední 15. ročník?

U příležitosti oslav patnáctých narozenin zahájila festival velkolepá open air show. Více než třicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením režiséra Daniela Gulka předvedlo své schopnosti v představení s názvem De Nova Stella, které vzniklo speciálně pro Letní Letnou.

Festivaloví návštěvníci byli svědky řady premiér. Evropskou premiéru svého zbrusu nového představeni Dans ton coeur uvedl v Praze renomovaný soubor Akoreacro a sklidil nadšené ohlasy jak ze strany odborné kritiky, tak ze strany veřejnosti. Svou novinku Vzduchem na Letné premiérově uvedli i divákům dobře známí Losers Cirque Company. Jedinečný zážitek nabídlo představení Bestias od Baro d'Evel Cirk Cie, ve kterém vedle akrobatů vystupovali také koně, andulky a vrána. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste přijeli s představením Extension, s kterým úspěšně navázali na předchozí Extrêmites.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. V letošním roce tak měla prostor představit se široké veřejnosti cela řada mladých souborů, například Vít Neznal & kol., Bratři v tricku, Holektiv, Collective Momentum, Feel the Universe Circus Company, Divadlo Bolka Polivky, Squadra Sua, VOSTO5, Cink Cink Cirk a další.

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex
2018

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo, 2017

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny, 2016
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. V roce 2019 ji získalo 23 českých festivalů.