Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Letní Letná 2019

16.
ročník
19
dní
190
představení
90 000
diváků

Provazochodkyně nad Vltavou

Loňský, 16. ročník, mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná připravil v letošním roce velkolepé zahájení. Festival odstartovala půvabná francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga, která bez jištění kráčela vysoko nad Vltavou od Právnické fakulty až nahoru na Letnou.

Zahraniční program

Páteř programu tvořily čtyři špičkové zahraniční soubory, jejichž představení dokonale ilustrovaly pestrost a obrovský umělecký záběr nového cirkusu. Kanadští Cirque Alfonse uvedli svůj energií a humorem nabitý Tabarnak,  unikátní seskupení 17 umělkyň představilo Projet.PDF, ve kterém se zaměřují na silná ženská témata. Cirque Aïtalprostřednictvím svého představení Saison du Cirque (Cirkusová sezóna) pozval návštěvníky do světa, kde se tradiční cirkus potkává s tím současným. A v neposlední řadě soubor T1J (Théâtre d’Un Jour), který jedinečným způsobem propojil divadlo, akrobacii a zpěv a vytvořil nesmírně silné představení.

Domácí program

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. Vedle uznávaných souborů jako jsou Losers Cirque Company a Cirk La Putyka tak měla prostor představit se široké veřejnosti i celá řada dalších českých souborů, jako jsou například Collective Momentum, Holektiv, Bratři v tricku, Squadra Sua, Cink Cink Cirk, VOSTO5 a další. Ani letos nechyběly tematické večery Cirksession a Žonglérská galashow.

Celkově festival navštívilo 60 000 diváků a dalších 30 000 sledovalo slavnostní zahájení.

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
left
right

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. V roce 2019 ji získalo 23 českých festivalů.