Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Již 15 let udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy.

Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa.

Nový cirkus

Nový cirkus (contemporary circus, cirque nouveau) je samostatná umělecká forma, mladý žánr, který vznikl v 70. letech 20. století ve Francii. V dnešní době je nový cirkus "nový" hlavně ve srovnání s tradičním cirkusem, ze kterého vychází, ale mezi představeními tradičních cirkusových rodin a novocirkusovými show jsou výrazné estetické rozdíly.

Divák, který půjde na novocirkusové představení, uvidí show, jež testuje umělecké i fyzické hranice projevu, organicky se v ní mísí a propojuje akrobatické umění, žonglování, moderní tanec, pohybové divadlo, rytmus a hudba. Představení tvoří celistvý tvar a nese sdělení (někdy i příběh). Nejde tedy o pouhé řazení bombastických čísel, špičková technika je prostředkem uměleckého projevu umělce.

Nový cirkus navazuje na tradiční cirkus, ale na rozdíl od něj slučuje více uměleckých složek, přidává divadelní dramaturgii a režii. Scénografie může být méně výrazná,...

Festival Letní Letná

Od svého založení uvedl festival 1.662 představení, které celkově navštívilo přes 377.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami. V roce 2018 uvedl společně s belgickým festivalem Zomer von Antwerpen evropskou premiéru nové inscenace souboru Akoreacro Dans ton coeur.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností. V této souvislosti Letní Letná zorganizovala v roce 2016 konferenci s názvem Cirkforum, v rámci které měla odborná i široká veřejnost a zahraniční hosté možnost shlédnout prezentaci jednak českých novocirkusových souborů, ale také organizací zabývajících se novým cirkusem jako výukovou metodou. Díky pozitivním...

Letní Letná 2019

16.
ročník
19
dní
190
představení
60 000
diváků

16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná připravil v letošním roce velkolepé zahájení. Festival odstartovala půvabná francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga, která bez jištění kráčela vysoko nad Vltavou od Právnické fakulty až nahoru na Letnou. Kromě několika desítek tisíc lidí, kteří její procházku sledovali se zatajeným dechem z přilehlých nábřeží a pražských mostů, mohli tento historický okamžik vidět v přímém přenosu Českého rozhlasu Vltava i lidé z celé republiky.

Páteř programu tvořily čtyři špičkové zahraniční soubory, jejichž představení dokonale ilustrovaly pestrost a obrovský umělecký záběr nového cirkusu. Kanadští Cirque Alfonse uvedli svůj energií a humorem nabitý Tabarnak,  unikátní seskupení 17 umělkyň představilo Projet.PDF, ve kterém se zaměřují na silná ženská témata. Cirque Aïtal prostřednictvím svého představení Saison du Cirque (Cirkusová sezóna) pozval návštěvníky do světa, kde se tradiční cirkus potkává s tím současným. A v neposlední řadě soubor T1J (Théâtre d’Un Jour), který jedinečným způsobem propojil divadlo, akrobacii a zpěv a vytvořil nesmírně silné představení.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. Vedle uznávaných souborů jako jsou Losers Cirque Company a Cirk La Putyka tak měla prostor představit se široké veřejnosti i celá řada dalších českých souborů, jako jsou například Collective Momentum, Holektiv, Bratři v tricku, Squadra Sua, Cink Cink Cirk, VOSTO5 a další. Ani letos nechyběly tematické večery Cirksession a Žonglérská galashow.

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex
2018

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo, 2017

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny, 2016
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. V roce 2019 ji získalo 23 českých festivalů.