Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Letní Letná 2023

20.
ročník
19
dní
208
představení
80 000
diváků

Jaký byl 20. ročník festivalu

Jubilejní 20. ročník festivalu Letní Letná se nesl v narozeninovém duchu a přilákal rekordních 80 000 návštěvníků, z čehož více než 25 000 diváků navštívilo unikátní představení Pocta novému cirkusu / Aquanauts konané k oslavě jubilea Letní Letné pouze v předpremiéře a v den slavnostního zahájení. Během festivalu diváci zhlédli celkem 208 představení, z toho bylo 51 zahraničních souborů, 82 dětských představení, 68 v rámci české novocirkusové scény, 5 open airů a 2 slavnostní zahájení. Letos na Letnou zavítali umělci ze 14 zemí, ze Švédska, Kanady, Velké Británie, Francie, Belgie, Panamy, Japonska, Finska, Itálie, Brazílie, Slovenska, Maďarska, Polska, Chile a Švýcarska. Představení a doprovodný program Letní Letné mohli letos diváci navštívit od 16. srpna do 3. září. Jedinečné zahajovací představení Pocta novému cirkusu / Aquanauts, které česko-švédský tým ušil na míru nově zbudované nádrži v Letenských sadech, přineslo divákům světově unikátní dílo živého umění spojeného s přírodou v kulisách centra Prahy, koncentrované do 45 minut kulturního zážitku. Na obě představení se dostavilo více než 25 000 diváků celkem.

Zahraniční program

Největšími hvězdami letošního festivalu byly čtyři zahraniční soubory, velští NoFit State Circus s show Sabotage, kteří si díky své energii a artistickému umu zcela připoutali letenské diváky a měli vyprodáno po celou dobu festivalu. Dalším stále vyprodaným souborem byli kanadští vousáči Cirque Alfonse, které si pražské publikum oblíbilo už na předešlých ročnících festivalu, a i letos nezklamali a předvedli neskutečně zábavné představení Animal. Třetím souborem byli Cirque Aïtal z Francie, ani oni nebyli na Letní Letné poprvé. Na dvorku mezi karavany a návěsy předvedli své poetické představení A ciel ouvert (Pod otevřeným nebem), které bavilo diváky ironickým humorem a okouzlovalo nevšedními artistickými triky. Čtvrtý soubor Collectif Malunés & Movedbymatter přivezli do Prahy neuvěřitelnou podívanou BITBYBIT. Dva bratři zavěšeni a propojeni na lanech, které svírali pouze zuby, ukázali, že tato stará cirkusová disciplína má rozhodně co říct i v současném novocirkusovém světě. Diváci sledovali jejich show se zatajeným dechem, a když bratři Bruyninckxové odpočívali, i diváci si na chvíli oddechli.

Domácí program

Nedílnou součástí Letní Letné je Festival české novocirkusové scény, který každým rokem upozorňuje, na nové inscenace špičkových českých souborů a performerů. Zároveň také dává prostor studentům českých cirkusových škol, aby předvedli své umění a talent. Český nový cirkus dostává na Letní Letné každoročně velký prostor. Během letošního ročníku se uskutečnily v Českém stanu dvě premiéry. Premiéra inscenace Loop souboru Losers Cirque Company se odehrála hned první podvečer festivalu a hned následovaly dvě vyprodané reprízy. Losers potom na Letní Letné vyprodali i další dvě své novinky, a to inscenace Nespoutaní a Žena, růže, píseň, kost. Druhou premiérou byl mezinárodní projekt Crossing, který iniciovala česká performerka Eliška Brtnická a přizvala k sobě Eleonoru Dall’Asta z Panamy, Ilonu Jäntti z Finska a Aki Yoshidu z Japonska. Poslední jmenovaná uvedla na festivalu i své sólové vystoupení Ruten. Festival Letní Letná je především rodinným festivalem. Novinkou letošního ročníku bylo samostatné šapitó Cirko Hopley, kde se téměř každý den a dokonce dvakrát odehrávalo představení Teacrobat pro celou rodinu, i to bylo každý den vyprodané. Ani letos nechyběly představení pro děti a různé doprovodné akce zdarma po celém areálu, které si užívaly nejen děti, ale i dospělí.
Festival, který každoročně přináší tradiční pop-up letní scénu nového cirkusu a
divadla na Letné, láká nejen svou neopakovatelnou atmosférou, ale také bohatou gastrozónou a pestrým programem. Stejně jako předešlý rok i letos vládla po celém areálu nakažlivá dobrá nálada.

 

Video: Cirque Alfonse - AnimalCollectif Malunés - BITBYBITNoFit State - SabotageCirque Aital - A ciel ouvertSlavnostní zahájení Letní Letné 2023TV SPOT 2023Aftermovie

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Ekologická udržitelnost festivalu Letní Letná 
left
right

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association.  Na aktuální období 2024-2025 je Letní Letná držitelem tohoto ocenění.