Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Letní Letná 2022

19.
ročník
21
dní
208
představení
60 000
diváků

Jaký byl 19. ročník festivalu

Festival Letní Letná už 19 let přináší do českého povědomí novinky ze světového i českého nového cirkusu. Letos se do Letenských sadů vrátilo publikum v plné míře. Mezinárodní přehlídka nového cirkusu a divadla ve svém 19. ročníku přilákala 60 tisíc návštěvníků. V areálu Letní Letné je od 11. do 31. srpna zabavilo 208 různých představení plných akrobatických čísel, dětský program i zajímavé workshopy. V programu mohli návštěvníci vybírat z více než dvou stovek akcí.

Zahraniční program

Úvod festivalu obstarali v Česku dobře známí švédští miláčci publika Cirkus Cirkör s upravenou verzí svého proslulého hitu Knitting Peace. Ani letos české publikum nezklamali a těšili se z vyprodaných představení a ovací ve stoje. Druhý zahraniční soubor, temperamentní Compañía de Circo „eia“, za svými skandinávskými kolegy o nic nezáhalel, svou živelností si rychle podmanil diváky. Zejména závěrem Letní Letné naplňoval díky představení Nuye cirkusové šapitó k prasknutí. Legenda oboru Johann Le Guillerm v Letenských sadech otevřel svou experimentální laboratoř, díky které dlouhodobě posouvá a tvaruje hranice nového cirkusu. Z Nového Zélandu, Spojených státu amerických a Finska na Letnou dorazili i Monckton, Peden & Votkin se svým zábavně optimistickým představením Optimismi a artistka z Havaje Thula Moon se sólovým představením Through the truth. Celkem na Letní Letnou zamířili umělci z 18 světových zemí.

Domácí program

Nedílnou součástí Letní Letné je Festival české novocirkusové scény, který každým rokem upozorňuje, na nové inscenace špičkových českých souborů a performerů. Zároveň také dává prostor studentům českých cirkusových škol, aby předvedli své umění a talent. Český nový cirkus dostává na Letní Letné každoročně velký prostor. Jeho scénu otevřel soubor AirGym Art Company novinkou NonSen(s). Úspěšnou premiéru soubor následoval vyprodaným představením Hotel Laputa. Lístky zcela zmizely i na oblíbené Losers Cirque Company, kterým českým stan patřil po dva večery. Inscenace Grandiózní i Konkurz dokazují, že česká novocirkusová scéna může té zahraniční směle konkurovat. Specialitou letoška bylo také velké zastoupení ženských umělkyň, představily se hned v 6 sólech. Letos se jednalo o 24 představení a na České scéně se vystřídaly soubory Losers Cirque Company, AirGym Art Company, Bratři v tricku, Žongléros Ansámbl, The Same Self, sóloví performeři Eliška Brtnická, Ariadna Vendelová, Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Ondřej Holba. Své umění předvedla i mladá novocirkusová krev z cirkusových škol CIRQUEON, KD Mlejn, brněnského Cirkus LeGrando a plzeňských Žongléros.

Video: Aftermovie 2022, Festivalový spot, Zahájení Letní Letné 2022: Propane Punk show, trailer – Cirkus Cirkör, trailer – Compañía de Circo "eia", trailer – Johann Le Guillerm

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
left
right

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. V období 2019-2021 ji získalo 23 českých festivalů. Na aktuální období 2022-2023 je Letní Letná držitelem tohoto ocenění.