út + čt, 15:00 - 18:00
HURÁ NA KOLÁČ/Ž!

Doprovodný program ZDARMA

Pražská plynárenská, partner českého programu Letní Letné, ve spolupráci s Galerií Smečky, kterou provozuje, Vás a Vaše děti zve na autorské výtvarné dílny Hurá na koláč/ž!

Ve spolupráci s umělci, kteří s Galerií Smečky spolupracují, jsme připravili autorské výtvarné dílny pro děti, kde si za pomocí hravé techniky koláže mohou vytvořit vlastní obraz nebo originální masku. Proč právě koláž? Možná jste netušili, ale Pražská plynárenská spravuje obsáhlou sbírku děl české koláže. Autorskou tvůrčí dílnou provedou umělkyně Klaudie Hlavatá a Markéta Hlinovská. V době a místě konání Letní Letné vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 h.

Koho na koláč/ž zveme?

Všechny tvořivé duše od 5 let (mladším umělcům pomohou rodiče)

Kdo dílny povede?

Klaudie Hlavatá absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandy a Jana Šerýcha. V roce 2016 studovala intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida a Milana Saláka na UMPRUM. Je finalistkou Ceny kritiky za mladou malbu v Galerii Kritiků a v roce 2021 se dostala také do finále prestižní mezinárodní ceny STRABAG. Má za sebou již několik samostatných a skupinových výstav v Česku.

Markéta Hlinovská svá studia na Akademii výtvarných umění zakončila v ateliéru grafiky prof. Jiřího Lindovského, za diplomovou práci získala Cenu rektora AVU a Ateliérovou cenu. V letech 2006-2007 pobývala na zahraniční stáži na École Nationale Supérieure d’Art ve francouzském Dijonu, v roce 2017 na rezidenčním pobytu v AXÉNEO7 v Kanadě, Ottawě. Je zastoupena jak v českých, tak zahraničních sbírkách.
 

Galerii Smečky a sbírce Pražské plynárenské

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.

Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.

Nová dramaturgie Galerie Smečky navazuje na prezentaci obsáhlé sbírky děl české koláže Pražské plynárenské. Zároveň se zaměřuje na studenty vysokých uměleckých škol a současnou uměleckou scénu. Cílem Galerie je stát se místem nejen pro setkávání, ale také pro nejrůznější formy vzdělávání.

Místo, které stírá generační rozdíly v pohledu na umění. Novým záměrem je vytvořit bezbariérové prostředí vhodné pro návštěvy rodičů s dětmi a pro všechny sociální a věkové skupiny. V neposlední řadě mají tyto změny také přispět k výraznějšímu propojení Galerie Smečky s dalšími významnými galerijními institucemi u nás. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská