Historie festivalu
Napříč ročníky vyhledává dramaturg a ředitel festivalu Jiří Turek kvalitní i progresivní soubory, aby je představil českým divákům. V programu se objevují jak soubory a představení vyznávající tradiční formy fyzického divadla a nového cirkusu, tak ty, které experimentují s dalšími žánry a hranice nového cirkusu posouvají. Touhou festivalu je dostat nový cirkus mezi co nejširší divácké spektrum. V programu jsou umělci, soubory a představení, která nadchnou odbornou veřejnost, zároveň jsou zde ale zastoupeny i velkolepé produkce, které cílí na širokou veřejnost. V rámci hlavního programu jsou uváděna také open-air představení zdarma.
Festival dává cíleně příležitost mladým českým umělcům, poskytuje rezidence, koprodukce, podporuje novou tvorbu a podporuje mobilitu umělců v ČR i zahraničí. Je každoroční přehlídkou aktuální české novocirkusové scény.
Rozvoj a propagace české novocirkusové scény
- konference Cirkforum (2016): prezentace českých novocirkusových souborů a také organizací zabývajících se novým cirkusem jako výukovou metodou.
- Professional days (2018): třídenní akci v rámci festivalu, rozšířený program konference Cirkforum. Pezentace českých novocirkusových umělců převážně určená pro zahraniční promotéry, festivalové ředitele a účastníky mezinárodní konference Circus and Its Others pořádanou ve spolupráci s centrem pro nový cirkus Cirqueon. Ve třech dnech bylo představeno šest večerních představení a dva komponované večery – Gala show žonglérů a Cirksession, které prezentovaly to nejlepší z české novocirkusové scény. Umělci se se zahraničními návštěvníky mohli setkat také během dvou neformálních večerních setkání.
Koprodukce projektů s mezinárodní účastí
- 2012-2013 koprodukční projekt „Lacrimae“, (spojení švédského Cirkus Cirkör, francouzského Cahin Caha a českého Cirk La Putyka). Společné představení „Cabaret Lacrimae“ premiérované na festivalu Letní Letná 2012, následně pro rok 2013 připravily všechny soubory svá samostatná představení, všechna byla premiérována nejdříve v La Seyne Sur Mur ve Francii a následně uvedena na Letní Letné 2013.
- 2014 koprodukční projekt LE POIVRE ROSE – představení, kde spojili své kreativní ambice artisti z Belgie, Kanady, Francie a Česka, s Ivou Bittovou jako živým hudebním doprovodem.
- 2017 projekt Bestiario, zahájení 14. ročníku festivalu, v režii Firenzy Giudi (režisérka oceňovaného britského souboru NoFit State Circus). Na scéně se potkalo 18 českých umělců s artisty ze souboru NoFit State Circus, kteří společně během týdenního workshopu připravili zahajovací show festivalu Letní Letná.
- 2018 projekt De Nova Stella. U příležitosti 15. výročí festivalu navázala Letní Letná na koncepci zahajovacího představení formou workshopu se zahraniční účastí, ovšem v mnohem širším měřítku. Režie se zhostil renomovaný francouzský režisér a taktéž principál souboru Cie Cahin Caha Daniel Gulko. Zkoušky představení proběhly ve dvou blocích v červnu a v srpnu, celkem je jednalo o 13 dní workshopu za účasti 34 umělců z České republiky a z Francie. Výsledné představení s názvem De Nova Stella pak měli diváci možnost vidět ve dvou uvedeních zcela zdarma. Návštěvnost tohoto unikátního projektu byla přibližně 6 000 diváků.
Návštěvnost
V prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2018 jich na více než 190 představeních bylo přes 53.000. Festival se může pochlubit celkovou 90 % vyprodaností večerních představení.
Doprovodný program
Kromě večerního
Pro děti jsou na festivalu k výběru dva typy příměstského tábora, večerní hlídání, dětská představení apod. Každý večer je návštěvníkům přístupný večerní program v baru Letní poloha zdarma (koncerty hudebních kapel), v 15. ročníku festival také poprvé návštěvníkům prezentoval každé odpoledne interaktivní instalace katalánské skupiny De Guixot8, které byly hojně navštěvované a přístupné taktéž zdarma.
